Answer:
This question doesn't show what is required to be done with this statement. However, I would provide explanation below on how to approach it.
Explanation:
This type of bond is a coupon-paying bond; meaning, it pays interest to its holders as coupons every year. The coupon rate of 6% can be used to calculate the annual coupon payment in dollars.
Coupon payment amount = Coupon rate * Face value
Coupon rate = 6% or 0.06 as a decimal
Face value = $1,000
Therefore, Coupon payment amount = 0.06*1000
Coupon payment amount = $60
Based on the above calculation, the statement that "annual amount of interest of $600" is incorrect. It should say;
"...annual amount of interest of $60."
Answer:
Option (D) is correct.
Explanation:
Given that,
Began July with a finished-goods inventory = $48,000
Finished-goods inventory at the end of July = $56,000
Cost of goods sold during the month = $125,000
Cost of goods manufactured during July:
= Ending finished goods inventory + Cost of goods sold - Beginning finished goods inventory
= $56,000 + $125,000 - $48,000
= $133,000
Answer:
General Journal
Date Account Title and Explanation Debit Credit
Vacation Benefit Expense $13,000
Vacation Benefit Payable $13,000
(Being accrued vacation liability made due)
Warranty Expense $18,000
Estimated Warranty Liability $18,000
($12,000 × 10 % × $15)
(Being accrued warranty liability raised )
Answer:
D) A higher interest may be associated with this unsecured loan.
Explanation:
The secured loan is the loan in which collateral property is pledged while on the other hand the unsecured loan is the loan in which no collateral property is pledged
As in the given situation, the unsecured loan is higher riskier as compared with the unsecured loan. Moreover, in the unsecured loan the interest rate is high and it required high credit scores
Therefore the option D is most appropriate and fits to the current scenario
Answer:
Mark-up(%) = 216.67%
Explanation:
<em>The mark-up is the percentage of cost that is earned as profit. It is profit expressed as a proportion of cost.</em>
Mark-up= Profit/cost × 100
<em>Cost = Direct material cost+ direct labour cost + Fixed cost</em>
Cost per unit = 5 + (100,000/10,000)
=15 per unit.
The cost of a pair =2×15 = 30.
The profit per pair = 95 - 30 = $65
Mark-up(%)= $65/30 × 100 = 216.67%