Answer:
Q' = 213.80
Explanation:
P(d): production rate per day = 200
Ic: Installation cost = 120
D: Demand = 8000
D(d): demand rate per day = 32
Uc: Unit cost (holding) = 50
Applying into Production order quantity model formula

The probability is 40%. You have a 40 people out of 100 that are male and gave favourable responses.
Answer:
80 dollars.
Explanation:
Opportunity cost is the cost of the next best option that was forgone when one alternative is chosen.
Lisa next best option is going out with a friend, which she values at 80 dollars.
I hope my answer helps you
<span>During the recession witnessed in early 2001, many firms laid off their employees and downsized. The reason for the downsizing of employees from these firms in 2001 was the incompetency and poor performance of the employees. It may sound mean but to the company, this is advantageous since they can reduce the costing while at the same time maintain or increase the final goods.</span>
Answer and Explanation:
The rightward shfit in the curve is based on the assumption that the pay raise will be incorporated into the price of the ticket. As the price of the ticket increases, the demand will decrease and shift the demand curve to the right.