Answer:
Place Marketing
Explanation:
Based on the scenario being described it can be said that the marketing strategy that is being illustrated is known as Place Marketing. This is a business strategy that focuses on mainly attracting different investors, visitors (tourists) or talent to the company/business. This is term brings in potential customers that increase revenue for the businsess.
Answer:
25%
Explanation:
the margin of safety is the percent of sales which the company is above the break even point.
We solve for the break even point:


BEP = 150,000
We solve for the margin of safety:
$ 200,000 - $ 150,000 = $ 50,000
Now we compare against our sales:
$ 50,000 / $ 200,000 = 0.25
Answer:
Which shop will benefit the most from its expansion?
- B. Donny, because his workers currently have less available capital to work with
The law of marginal returns applies here, that is why Sunshine donuts didn't produce twice as many by using more machines
How much should Donny realistically expect his production to increase with the new equipment?
Similar to the additional production that Sunshine had in the past.
How much should Sunshine realistically expect her production to increase with the new equipment?
Maybe even a little more than 50 dozen, but definitely less than 80 or 100.
Yes , the given statement is true
Explanation:
Since the credit limit is now 10k for purchases of Marketpoint, the demand requires them.
You will apply for an increasing or decreasing in the loan cap electronically and will actually receive an immediate decision.
You should wait 4 months before your credit limit is extended and wait 6 months after a drop in your credit ceiling for an increase.
Answer:
Instructios are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
Hubbard Kennel uses tenant-days as its measure of activity; an animal housed in the kennel for one day is counted as one tenant-day. During January, the kennel budgeted for 2,100 tenant-days, but its actual level of activity was 2,060 tenant-days.
Wages and salaries:
Fixed= $ 2,300
Variable= $ 7.20
Estimated Wages and Salaries= 2,300 + 7.2*2,100= $17,420