Answer:
B-LearnCenter charges a higher membership fee but a lower rate per class.
Step-by-step explanation:
If the interest rate is compounded daily, we have the effective interest rate calculated as:
r = (1 + 0.1022/30)^30 -1
r = 0.1074 or 10.74%
Therefore, the effective interest rate if the compounded daily rather than monthly is 10.74-10.22 = 0.52 points higher.
Given the equation of a line of the form: y = mx + c, where m is the slope and c is the y-intercept.
y is the dependent variable while x is the independent variable.
The value c represents the initial value of the situation represented by the line. i.e. the value of the dependent variable (y) when the independent variable (x) is 0.
The value m is the slope and represents the amount with hich the dependent variable increases for each additional increase in the value of the independent variable.
Thus, given the equation: <span>y=11.984x+15.341,
where: y represents the total number of shorts sold each day, and x represents the day’s high temperature in °F.
The slope is 11.984 or approximately 12 and it represents the increase in the number of shorts sold for each additional increase in temperature.
Therefore, </span><span>the slope of the equation represents in context of the situation that '</span><span>The vendors will sell an additional 12 pairs of shorts for every 1° increase in temperature.' (option B)</span>
Answer: Rs. 1,52,550
Step-by-step explanation:
CP of motorcycle = 125000
Selling Price fixed = 125000 + 20% = 150000
10% discount = 150000*10% = 15000
SP after 10% discount
= 150000-15000= 135000
VAT at 13% = 135000 * .13 = 17550
Mr Gurung paid total
135000 + 17550 = 152550
Answer with explanation:
Given : Sample mean =
Standard deviation : 
Sample size : n = 36
Claim : 
∴ 

Since the alternative hypothesis is two tail , then the test is two tail test.
By using a z statistic and a 0.05 level of significance. Reject
if z < -1.960 or is z> 1.960.
Then , the test static for population mean is given by :-


We reject
since
. We have statistically significant evidence at
to show that the mean amount of garbage per bin is not different from 50.