First lets write down our starting conditions:
we have 22 gallons and it has 16% of ammonia
16% of 22 gallons is
A = 16/100*22 = 3,52 gallons
Now since only watter is evaporating that means that in second scenario after some watter evaporated there is still 3,52 gallons of ammonia. But now those 3,52 gallons of ammonia represent 24% of total mixture. So now we go other way.
24 % is 3,52 gallons
100% is x gallons
x = 100/24*3,52 = 14.667 gallons
That means that he has to evaporate
22 - 14.6667 = 7,333 gallons of water.
1/2 because 5/9 is equivalent to 10/18. Half of 18 is 9 and 10 is close to 9 so the nearest benchmark fraction you should round to is 1/2. Hope this helps you!
Complete question:
Para ingresar a la Universidad del Chocó se aplica una prueba de razonamiento que consta de 30 preguntas. Por cada respuesta correcta se asignan 5 puntos y por cada incorrecta (o no contestada) se restan 2 puntos. Si un participante obtuvo un puntaje de 94 puntos, ¿cuantas preguntas respondió bien?
Responder:
número de respuestas correctas = 22
Explicación paso a paso:
Dado lo siguiente:
Número total de preguntas = 30
Deje respuestas correctas = y; Respuestas incorrectas = n
Marca otorgada por y = 5
Marca deducida por n = 2
Si el total de preguntas = 30; luego
y + n = 30 - - - - (1)
Puntuación total obtenida = 94; luego
5y - 2n = 94 - - - (2)
De 1),
y + n = 30
y = 30 - n
Sustituya y = 30 - n en equ (2)
5 (30 - n) - 2n = 94
150 - 5n - 2n = 94
150 - 7n = 94
-7n = 94-150
-7n = - 56
n = 56/7
n = 8
Sustituir n = 8 en (1)
y + n = 30
y + 8 = 30
y = 30 - 8
y = 22
y = número de respuestas correctas = 22
n = número de respuestas incorrectas = 8
Conditional probability is a measure of the probability of an event given that another event has occurred. If the event of interest is A and the event B is known or assumed to have occurred, "the conditional probability of A given B", or "the probability of A under the condition B", is usually written as P(A|B), or sometimes

.
The conditional probability of event A happening, given that event B has happened, written as P(A|B) is given by

In the question, we were told that there are three randomly selected coins which can be a nickel, a dime or a quarter.
The probability of selecting one coin is

Part A:
To find <span>the probability that all three coins are quarters if the first two envelopes Jeanne opens each contain a quarter, let the event that all three coins are quarters be A and the event that the first two envelopes Jeanne opens each contain a quarter be B.
P(A) means that the first envelope contains a quarter AND the second envelope contains a quarter AND the third envelope contains a quarter.
Thus

</span><span>P(B) means that the first envelope contains a quarter AND the
second envelope contains a quarter
</span><span>Thus

Therefore,

Part B:
</span>To find the probability that all three coins are different if the first envelope Jeanne opens contains a dime<span>, let the event that all three coins are different be C and the event that the first envelope Jeanne opens contains a dime be D.
</span><span>

</span><span>

</span><span>
Therefore,

</span>
Answer:
26 days
Step-by-step explanation:
If 6 days = rs. 2130
then 1 day = (2130 × 1) ÷ 6
Therefore 1 day = rs 355
For rs. 9230, the number of days he worked:
= 9230 ÷ 355
= 26 days