Answer:
P(t) = 10t - 400
Step-by-step explanation:
Selling price of each ticket = $10
Cost of setting up the dance= $400
Profit = Revenue - cost
Revenue = price × quantity
Revenue that will maximize profit = 10t
where t= quantity of tickets that maximises profits
Cost = $400
Profit(t) = Revenue - cost
P(t)= 10t - 400
Answer: She has $1022 left.
Step-by-step explanation:
The total amount that Amee received an the end of year as bonus at work is $1550.
She went on a shopping spree, spending $225 at the department store, $275 at the home furnishing store, and $28 at the card shop. Therefore, the total amount that she spent at the department store, the home furnishing store, and the card shop is
225 + 275 + 28 = $528
Therefore, the total amount of her bonus that she has left is
1550 - 528 = $1022
A discrete variable is a type of variable which contains a finite number of values. It usually takes its values from the set of whole numbers.
From the random variable described, the random variable that is descrete is "You measure the maximum heart rate in beats per minute".
This is because, heart rate cannot be partitioned it only takes counting number values. You either have 1 beat per minutes, 2 or 3 and so on beats per minute. But you cannot have 2.5 or 3.8 and so on beats per minute.
So heart rate cannot take decimal or fractional values and hence, it is a discrete random variable.
Step-by-step explanation:
