Answer: 300ft
Step-by-step explanation:
The future worth (F) of the current investment (P) that has an interest (i) that is compounded annually is calculated through,
F = P x (1 + i)^n
where n is the number of compounding period. Substituting the given values,
F = ($2,400) x ( 1+ 0.02)^7 = $2,756.85
Thus, the future worth is approximately $2,756.85. The answer is the second choice.
The answer is D +14 because to negatives make a positive
To find the total mass you will add the following masses together:
1/4 + 1/4 + 2/4 + 2/4 + 2/4 + 3/4 + 3/4
For every X you list the number that many times.
The sum is 14/4 or 3 2/4 or
3 1/2.
The answer is choice D.
Answer:
C = 420/h + 400
Step-by-step explanation:
Let s be the side of the square base.
Let h be the height
Volume = s*h
20 = s*h
s = 20/h
Cost of glass is
5(20/h) + 5(4* h*20/h)
= 100/h + 400
Cost of frame is
2*4(20/h) + 2*4(20/h)
= 160/h + 160/h
= 320/h
Total cost = C
C = cost of glass + cost of frame
C = 100/h + 400 + 320/h
C = 420/h + 400