Answer:
c. $112,800
Explanation:
The computation of operating income is shown below:-
= (Contribution margin of blink division × Increase sales percentage) - Fixed cost of blink division - Allocated common costs of blink division - Allocated common costs of blur division
= ($218,000 × 135%) - $93,000 - $48,000 - $40,500
= $294,300 - $93,000 - $48,000 - $40,500
= $112,800
Answer:
-0.20
Explanation:
Cross price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded of good A to changes in price of good B.
If cross price elasticity of demand is positive, it means that the goods are substitute goods.
Substitute goods are goods that can be used in place of another good.
If the cross-price elasticity is negative, it means that the goods are complementary goods.
Complementary goods are goods that are consumed together
Cross Price elasticity of demand = midpoint change in quantity demanded / midpoint change in price
Midpoint change in quantity demanded = change in quantity demanded / average of both demands
change in quantity demanded = 16 million - 14 million = 2 million
Average = (16 million + 14 million) / 2 = 15 million
2 / 15 = 0.133
midpoint change in price = change in price / average of both price
change in price = 1 - 2 = - 1
average of price =(2 + 1) / 2 = 1.5
-1/1.5 = -0.67
0.1333 / -0.67
Answer:
think.....all you have to do is think XD
but in all honesty the answer is a determine your descision
Answer:
B. Each product, or job, uses the department to a different extent.
Explanation:
Departmental overhead rates uses a standard charge that is based on produced units attributed to a department.
Costs are applied with high precision.
When this model is used, the standard rate is multiplied by the number of units produced in the department, so there is no over allocation of resources.
For example if we consider the hours a machine operates. With a standard rate of $10 per hour, machine operation of 6 hours will give $10* 6 hours= $60
Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000