Answer:
Isn’t "corporate entrepreneurship" an oxymoron?
I guess that most people would believe that corporations and entrepreneurs and completely opposite, and for the most part they are right. But some corporations actually do have entrepreneurial spirit or at least try to. E.g. 3M is famous for allowing their employees some creative time so that they can come up with new ideas. Google is another example of a large corporation that allows for creative time while at work.
Do the characteristics of an established organization, such as its routines and structure, increase efficiency but at the same time kill any entrepreneurial spirit?
Routines, schedules and corporate structure not only kill, but they rather massacre and exterminate entrepreneurial spirit and creativity. One great example of how corporations do not allow people to think or act differently can be seen in the movie about Ford competing in Le Mans.
Is there any way that a company can have the best of both worlds?
I guess that it is difficult, but not impossible for a company to have corporate entrepreneurship. The problem is that corporations will probably believe that it is a waste of money to pay for their employees to do nothing and just wander around thinking about new ideas. Creativity has a cost and not everyone is willing to pay for it.
Answer:
<u>A) Presence</u>
Explanation:
A brand is simply an identifying mark of a particular product manufactured by particular company.
The BRANDZ MODEL developed by Millward Brown and WPP looked at how brand building connects with customer issues.
By knowing how long a product brand has been in existence people can the question what do I know about it?
Answer:
Explanation:
Given:
Today:
Number of printers = 6
Work duration = 12 hours
Tomorrow:
Work duration = 8 hours
At the same rate of printing,
If 6 printer were used to print newspapers for 12 hours.
Only 1 printer will work for 12 × 6 hours at the same rate
But is the printers were 8, (12 × 6)/8
= 9 printers.
Initial number of printers = 6 printers
Additional printers to be purchased = 9 - 6
= 3 printers
Answer:
$42.5 billion
Explanation:
the expected value formula = ∑ (valueₙ x probabilityₙ)
expected value = (low value x probability of low value) + (most likely value x probability of most likely value) + (high value x probability of high value)
= ($5 billion x 20%) + ($45 billion x 70%) + ($100 billion x 10%) = $1 billion + $31.5 billion + $10 billion = $42.5 billion
Answer:
The company's earnings per share is $ 4.
Explanation:
EPS earning per share is an indicator widely used by investor of stock market in order to determine market value of their investment. EPS is directlty proportional to stock price.
EPS is calculated by dividing net income with outstanding common shares.
EPS = Net income/ outstanding common shares
EPS = 34,000/8,500 = $ 4