Answer: $490
Explanation:
Economic value added is the estimate of the economic profit of a firm. The economic value added(EVA) is also gotten when the capital charge for the raise of the firm's capital is deducted from the net profit.
Based on the above information, the economic value added will be:
= Net profit - (Total Operating capital × Weighted average cost of capital)
= $700 - ($2,100×10%)
= $700 - $210
= $490
Answer:
Projected cost of goods sold for 2018 will be $3,454 million
Explanation:
Step 1. Projected cost of goods sold for 2018 will be Projected cost of goods sold
Step 2. Set up the value of the variables.
= $(8,180*1.03 *(3,272/8,180)+1%)
Step 3. Solve.
= (8,425 * (0.40+1%) = 3,454 million
Answer:
a. Warranty expense $480,000
b. Warrant liability $96,000
Explanation:
Solution-a
Warranty expense = 3%*100,000*$160
Warranty expense = $480,000
Solution-b
Warranty liability = $480,000 -($160*2,400)
Warranty liability = $96,000
Answer:
Aggregate demand shifts to the right.
Explanation:
Tax rebate means that the people have a tax benefit that increases their disposable income.
When there is additional income available for people to spend, there is an increased demand that shifts to the right the aggregate demand curve.
It is unconnected to the supply curve and inflation so the correct answer is option A.
Hope that helps.
Answer:
D. Marginal revenue for producing the 9 units is $15
Explanation:
TR(8) = $48
TR(9) = $63
MR(9) = TR(9) - TR(8) = $63 - $48 = $15
AR(8) = TR(8) / 8 = $48/8 = $6
AR(9) = TR(9)/9 = 63/9 = $9
Note: TR=Total revenue, AR= Average Revenue and MR=Marginal Revenue
So, the only correct option is option d