too much math for my mental health
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Gross taxable Income = $ 1,166
Rate of Income tax = 30%
Amount of income tax = 30 % of 1,166
= 
=$339.6
≅$340
Answer:
Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
Step-by-step explanation:
This question can be solved by a rule of three.
Government statistics show a consumer price index of 15.2 for 1931 and 237 for 2015.
This means that $15.2 in 1931 is equivalent to $237 in 2015. So
$15.2 in 1931 - $237 in 2015
$80,000 in 1931 - $x in 2015



Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
We can set up a proportion.
88% = 0.88
44/0.88 = x/1
Cross multiply:
0.88x = 44
Divide 0.88 to both sides:
x = 50
So your cell phone can hold 50 messages.
Answer:
Thirty-two percent of fish in a large lake are bass. Imagine scooping out a simple random sample of 15 fish from the lake and observing the sample proportion of bass. What is the standard deviation of the sampling distribution? Determine whether the 10% condition is met.
A. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
B. The standard deviation is 0.8795. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
C. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake.
D. The standard deviation is 0.1204. The 10% condition is not met because there are less than 150 bass in the lake.
E. We are unable to determine the standard deviation because we do not know the sample mean. The 10% condition is met because it is very likely there are more than 150 bass in the lake
The answer is E.