Answer:
Regency Bank
A = $98577.46
king Bank
A = $81832.68
Explanation:
Given Data:
principle amount =$ 5000
rate of interest = 15%
n =12 {compounded months}
t = 20 year
for Regency Bank
investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{12}]^{12\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B12%7D%5D%5E%7B12%5Ctimes%2020%7D)
A = $98577.46
for King Bank
Investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
Here n = 1
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{1}]^{1\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B1%7D%5D%5E%7B1%5Ctimes%2020%7D)
A = $81832.68
Answer:
d. the natural environment.
Explanation:
There are two business environment
The first one is microenvironment and the other one is the macro environment
The microenvironment refers to that environment that covers the business functions with respect to the general public, customers, competitors, employees, etc
While the macro environment refers to that environment that affects the business functions or its workings
It can be in various ways like
1. Political & legal
3. Social
4. Technological
5. Demographic
6. Economical
Answer: 178 calories
Explanation:
From the question, we are informed that Jessica weighs 125 lbs and that she rode a bike at 17 mph for 25 minutes. It should be noted that 17 mph is thesame as 0.057 cal/lb/min.
Therefore, the calorie cost of this activity will be:
= 0.057 x 125 = 7.125
We then multiply 7.125 by the number of minutes used. This will be:
= 7.125 x 25
= 178 calories
Answer:
TurnBull's Weighted Average cost of capital is higher by 1.07% if the used common Equity to raised the capital.
Explanation:
First, using the WACC formula and using Retained earnings cost of Capital. we get the following outcome.
WACC = Debt W x after tax cost of Debt + Preferred Stock weight x Cost of capital + Equity W x Cost of Capital
WACC = 45% x 8.33% + 4% x 12.20% + 51% x 14.70% =
WACC = 3.75% + 0.49% + 7.50% = 11.73%
Second, using the WACC formula and using common equity cost of Capital. we get the following outcome.
WACC = Debt W x after tax cost of Debt + Preferred Stock weight x Cost of capital + Equity W x Cost of Capital
WACC = 45% x 8.33% + 4% x 12.20% + 51% x 16.80% =
WACC = 3.75% + 0.49% + 8.57% = 12.80%
Increase Cost using common equity over Retained earnings is (12.80% - 11.73% ) = 1.07%
Answer:
True
Explanation:
i hope this works\ but if it's not then it will be false