Answer: $385800
Explanation:
The amount of the cash flow to creditors will be calculated thus:
Begining total liabilities = $225000
Ending total liabilities = $200000
Interest = $360800
Cash flow to creditors will be:
= Begining total liabilities - Ending total liabilities + Interest
= $225000 - $200000 + $360800
= $385800
The independent variable is the one being manipulated (or changed) in order to study the effects. In this case the independent variable is the $5 price change.
The free cash flow can be calculated as below:
Revenue 12000000
Less: Expense (8000000)
Less: Depreciation (1500000)
Earnings Before Tax 2500000
Less Tax (750000)
Earnings after tax 1750000
Add Depreciation 1500000
Total Cash Earnings 3250000
Less: Change in Working Capital (500000)
Less : Purchase of Asset (700000)
Free Cash Flow 2050000
Thus Free Cash Flow can be calculated as above.
Answer:
a) equilibrium price to rise, fall, or stay the same and equilibrium quantity to rise.
Explanation:
Substitute goods are goods that can be used in place of each other.
If the price of rice rises, consumers shift to the consumption of potatoes. Price and quantity demanded of potatoes increases
The bumper harvest increases supply of potatoes. Price falls and quantity increases.
The effect on equilibrium quantity of potatoes would be indeterminate but equilibrium quantity would rise.
I hope my answer helps you
Answer:
$171,619.20
Explanation:
The computation of the budgeted accounts payable balance at the end of November is shown below:
= Budgeted cost of raw materials purchases in November × following month percentage
= $286,032 × 60%
= $171,619.20
As 40% is paid in the month of purchase whereas 60% is paid to the following month. So, we recognized 60%, not 40%