Answer:
chances chances of happening = 0.0119
Step-by-step explanation:
given data
bet = $5
independent fair games = 50
solution
we will think game as the normal distribution
so here mean is will be
mean = 
mean = 25
and standard deviation will be
standard deviation = 
standard deviation = 3.536
so
we have to lose 33 out of 50 time for lose more than $75
so as chance of doing things z score is
z score =
z score = 2.26
so from z table
chances chances of this happening = 0.0119
Answer:
The table shows the progress of a plant's growth. The height of the plant, y, is given by the table, where x is the number of days.
Which statements are correct?
A)
The rate of change is 2 cm.
B)
The plant's height at 10 days is 30 cm.
The plant's height at 30 days is 40 cm.
D)
The initial height of the plant is 0 centimeters high.
Step-by-step explanation:
The plant's growth can be modeled by the equation y-2x+10.
e is the answer please give me brain list
Answer:
9.18% probability the miners find more than 16 ounces of gold in the next 1000 tons of dirt excavated
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

What is the probability the miners find more than 16 ounces of gold in the next 1000 tons of dirt excavated?
This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 16. So



has a pvalue of 0.9082
1 - 0.9082 = 0.0918
9.18% probability the miners find more than 16 ounces of gold in the next 1000 tons of dirt excavated
<u><em>Answer:</em></u>
A. (3x²-4x-5)(2x⁶-5)
<u><em>Explanation:</em></u>
<u>The fundamental theorem of Algebra states that:</u>
"A polynomial of degree 'n' will have exactly 'n' number of roots"
We know that the degree of the polynomial is given by the highest power of the polynomial.
Applying the above theorem on the given question, we can deduce that the polynomial that has exactly 8 roots is the polynomial of the 8th degree
<u>Now, let's check the choices:</u>
<u>A. (3x²-4x-5)(2x⁶-5)</u>
The term with the highest power will be (3x²)(2x⁶) = 6x⁸
Therefore, the polynomial is of 8th degree which means it has exactly 8 roots. This option is correct.
<u>B. (3x⁴+2x)⁴</u>
The term with the highest power will be (3x⁴)⁴ = 81x¹⁶
Therefore, the polynomial is of 16th degree which means it has exactly 16 roots. This option is incorrect.
<u>C. (4x²-7)³</u>
The term with the highest power will be (4x²)³ = 64x⁶
Therefore, the polynomial is of 6th degree which means that it has exactly 6 roots. This option is incorrect
<u>D. (6x⁸-4x⁵-1)(3x²-4)</u>
The term with the highest power will be (6x⁸)(3x²) = 18x¹⁰
Therefore, the polynomial is of 10th degree which means that it has exactly 10 roots. This option is incorrect
Hope this helps :)