Answer:
option b) -0.35%
Explanation:
For tax rate = 40%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.40 )
= 4.20%
For tax rate = 45%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.45 )
= 3.85%
Therefore, the change in cost of debt = 3.85% - 4.20% = -0.35%
Hence,
Correct answer is option b) -0.35%
Answer:
The correct answer is letter "D": Opportunity cost.
Explanation:
Opportunity cost is described as the return of the choice selected over the potential return that could have been obtained from the choice left behind. It represents the return of the option chosen compared to the choice forgone. Opportunity costs is also defined as the return of the best next available option.
Solution
Given :
Standard direct labor hours = 4.6 hours per unit
Standard variable overhead rate = $ 4.60 per hour
Actual direct labor hours worked = 9400
Actual variable overhead incurred = $ 44,940
Number of units of N06C = 2100 units
Therefore, output absorbed, V.OH = SHAO x budget OH/hr
= (2100 units x 4.6 per unit) x $ 4.60 per hour
= $ 44,436
The Input Absorbed V.OH = actual hours x budgeted OH/hour
= 9400 x $ 4.60 per hour
= $ 43,240
Therefore, the variable overhead rate variance is = $ 43,240 - $ 44,436
= $ 1196 (U)
<span>Answer:
People who see Karen’s site in relevant organic search results often click through to her site
Explanation: The new paid & organic report provides a holistic view of your text ad stats and organic listings at the query level, letting you analyze strengths and gaps in your overall search presence.</span>
Answer:
$4,835
Explanation:
The computation of the payment made by Long is shown below:
= Sale value of video system - discount + freight charges
where,
Discount = Sale value × discount rate
= $6,000 × 2%
= $1,200
The other items values remain the same
Now put all the values to the above formula,
So, the value would be equal to
= $6,000 - $1,200 + $35
= $4,835