The answer to the problem is y^12
In the problem stated,we are asked to convert 1.42 g/cm^2 to mg/mm^2 . From the units given, 1 gram is equal to 1000 milligrams and 1 centimeter is equal to 10 millimeters. We square the second conversion to take consideration of the squaring of cm. in this case, the conversion is 1.42 g/cm2 * (1000 mg/1g)*(1 cm / 10 mm)^2 equal to 14.2 g/mm2
Given :
A = 25000
P = 20000
r % = 9.6 % = 0.096
n = 12
To Find :
The time taken say t.
Solution :
We know, compound interest is given by :

Taking log both sides :

Hence, this is the required solution.
Answer:
Step-by-step explanation:
1 ) Given that

For a non homogeneous part
, we assume the particular solution is

2 ) Given that

For a non homogeneous part
, we assume the particular solution is

3 ) Given that
y′′ + 4y′ + 20y = −3sin(2x)
For a non homogeneous part −3sin(2x) , we assume the particular solution is

4 ) Given that
y′′ − 2y′ − 15y = 3xcos(2x)
For a non homogeneous part 3xcos(2x) , we assume the particular solution is

Answer:
45 mph
Step-by-step explanation:
Find the unit rate (i. e., the speed):
6 mi 60 min
--------- * ------------- = (3/4)(60) mph = 45 mph
8 min 1 hr