Answer:
Assuming Ashley didn't take any week off. Ashley earning in the first year:
500*52=$26000
She earns the second year:
26000 * 1.2 = $31200
She spent 5%
31200 * 0.05 = $1560
The remaining yearly earning:
31200 - 1560 = $29640
Weekly earning:
29640 ÷ 52 = $570
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/3450376#readmore
Answer:
<h2>
5,936.76 feet/day</h2>
Step-by-step explanation:
Formula to use to get the speed is expressed as speed = Distance/Time
Given parameters
Distance = 94km
Time = 7.5weeks
Since we are to express the answer in feet per day, we will convert the distance to feet and time to days.
For the distance:
Given the conversion
1 km = 3280.84 feet
95km = (95*3280.84)feet
95km = 311,679.8 feet
For the time:
If 1 week = 7 days
7.5weeks = (7.5 * 7)
7.5weeks = 52.5 days
Speed In ft/day = 311,679.8 feet/ 52.5 days
Speed in ft/day = 5,936.76 feet/day
<em>Hence the speed in feet per day is 5,936.76 feet/day</em>
Answer:
-There is an outlier at (4.5,15).
-The point (2,60) is an outlier, because it is far away from the rest of the points.
Step-by-step explanation:
An outlier is a data point that is far away from the rest of the data. An outlier does not necessarily represent the extremes in a set of data, as long as it is close to the other points. So, based on the scatter plot, there are two outliers at (2,60) and (4.5,15).
The following statements are true.
There is an outlier at (4.5,15).
The point (2,60) is an outlier because it is far away from the rest of the points.
Answer:
Option A. $17.28
Step-by-step explanation:
we have the expression for the cost

In this problem we have

substitute the given values in the expression to obtain the cost

Question:
Abdulla took a takie from his home to the air port. The taxi driver chared an initial fee of 12AED pluse 2.50AED per km. How much change should the taxi driver give mr abdulla bach if he gave him 100AED at the end of his trip
Answer:
88 - 2.50x
Step-by-step explanation:
Given :
Initial charge = 12
Charge per kilometer = 2.50
Amount given to driver = 100
Let distance from home to airport = x
Total charge = (initial charge + (distance * charge per km)
Total charge = 12 + 2.50x
Change = (Amount given to driver - total charge)
Change = (100 - (12 + 2.50x))
100 - 12 - 2.50x
88 - 2.50x