I believe the correct answers are:
<span>UV = 14 ft and m∠TUV = 45°</span>
<span>ST = 20 ft, UV = 14 ft, and m∠UST = 98°
Or, in other words, Options A and D.
</span>
<h2>
Area of rectangular board is 1920000 square millimeters</h2>
Step-by-step explanation:
A rectangular board is 1.6 meters long and 1.2 meters wide.
Here we need to find the area of the board in square millimeters.
Length = 1.6 m= 1.6 x 1000 = 1600 mm
Width = 1.2 m= 1.2 x 1000 = 1200 mm
Area = Length x Width
Area = 1600 x 1200
Area = 1920000 square millimeters
Area of rectangular board is 1920000 square millimeters
Answer:
I'm not sure for which answer you're asking for so I'll give you all of them. On the tenth day, Chris will give away 1024 cards.
Step-by-step explanation:
On the fourth day he will give away 16, on the fifth day 32, on the sixth day 64, on the seventh say 132, on the eighth day 264, on the ninth day 528, and on the tenth day 1024