answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
1 year ago
8

The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.

Mathematics
1 answer:
NikAS [45]1 year ago
6 0

Answer:

18.25

Step-by-step explanation:

just divide the total cost of scarves by the number of scarves:

91.25 / 5 = 18.25

You might be interested in
C. Assessment
Crazy boy [7]
1. B
2. A
3. A
All of theses are true
4 0
1 year ago
If f(x) = (xm + 9)2, which statement about f(x) is true?
Marina CMI [18]

Answer:

The correct statement for the given function is:

f(x) is an even function for all even values of m.

Step-by-step explanation:

The correct statement for the given function is:

f(x) is an even function for all even values of m.

The given function(x^m+9)^2 is a quadratic equation. The term Quadratic means the variable gets squared. if m is an even number, that would result also to an even function....

3 0
1 year ago
A highway had a landslide, where 3,000 cubic yards of material fell on the road, requiring 200 dump truck loads to clear. On ano
Orlov [11]
3,000 yd3 = 200 dtl
Chapter 1: Problem Solving 17 / 21

Rates Question
12 A highway had a landslide, where 3,000 cubic yards of material fell on the road, requiring 200 dump truck loads to clear. On another highway, a slide left 40,000 cubic yards on the road. How many dump truck loads would be needed to clear this slide?
3,000 yd3 = 200 dtl
40,000 yd3 × 200 dtl = 2,667 dtl
3, 000 yd3
6 0
2 years ago
anna can buy 3 sweatshirts for a total of $45.how much would it cost if she were to buy 5 sweatshirts at same price?
Feliz [49]

Answer: Anna could buy 5 sweatshirts for $75.

Step-by-step explanation:

lets figure out the price of one sweatshirt.

45/3 = 15

one sweatshirt is $15

5*15=75

so 5 sweatshirts cost $75

6 0
1 year ago
What is the factored form of the polynomial 27x2y – 43xy2?
snow_tiger [21]
The answer is xy(27x-43y) have a great day :)
9 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kenley wants to show 1200 using only tens blocks. How many tens blocks does Kenley need?
    15·2 answers
  • A spinner with 4 colors is spun for a total of 50 trials. Yellow was selected 10 times. What is the experimental probability of
    14·2 answers
  • Which of the following is the missing side length that completes the Pythagorean triple below? 5, 12, ____ A. 17 B. 15 C. 13 D.
    8·1 answer
  • Given a data set consisting of 33 unique whole number observations, its five-number summary is: [19,32,47,61,77] how many observ
    8·2 answers
  • A company surveyed 100 newer employees. These employees were chosen at random from the company's database, and only employees wi
    12·1 answer
  • If $10,000 is invested at x percent simple annual interest for n years, which of the following represents the total amount of in
    10·1 answer
  • A yeast culture weighing 2 grams is removed from a refrigerator unit and is expected to grow at the rate of Upper W prime (t )eq
    5·1 answer
  • Which expression is modeled by this arrangement of tiles?
    7·2 answers
  • 1. Three friends pooled their money to purchase a new game system that costs $298. One person
    13·1 answer
  • A pipe cleaner lay across a wire shelf. The wires that make up the shelf are parallel, and the pipe cleaner is a transversal. Th
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!