answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
2 years ago
8

The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.

Mathematics
1 answer:
NikAS [45]2 years ago
6 0

Answer:

18.25

Step-by-step explanation:

just divide the total cost of scarves by the number of scarves:

91.25 / 5 = 18.25

You might be interested in
Jalen bought 4 bottles of water, 2 bags of cashews, and a fruit salad. The cost of the fruit salad was $5. This expression was u
butalik [34]
The statment is correct but if you have to work out the value of x you need a total amount of the purchase without that or atleast some sort of value it is not possible to work out
3 0
2 years ago
AX and EX are secant segments that intersect at point X. What is the length of DE?
vazorg [7]

Answer:

we kind of need to see the diagram

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Yanna works for a hospital that has its own credit union called Health Central Credit Union (HCCU). It offers banking services
tester [92]

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

Just took test

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
One of your peers claims that boys do better in math classes than girls. Together you run two independent simple random samples
JulijaS [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Hello!

To test if boys are better in math classes than girls two random samples were taken:

Sample 1

X₁: score of a boy in calculus

n₁= 15

X[bar]₁= 82.3%

S₁= 5.6%

Sample 2

X₂: Score in the calculus of a girl

n₂= 12

X[bar]₂= 81.2%

S₂= 6.7%

To estimate per CI the difference between the mean percentage that boys obtained in calculus and the mean percentage that girls obtained in calculus, you need that both variables of interest come from normal populations.

To be able to use a pooled variance t-test you have to also assume that the population variances, although unknown, are equal.

Then you can calculate the interval as:

[(X[bar]_1-X[bar_2) ± t_{n_1+n_2-2;1-\alpha /2} * Sa*\sqrt{\frac{1}{n_1} +\frac{1}{n_2} }]

Sa= \sqrt{\frac{(n_1-1)S^2_1+(n_2-1)S^2_2}{n_1+n_2-2} } = \sqrt{\frac{14*(5.6^2)+11*(6.7^2)}{15+12-2} }= 6.108= 6.11

t_{n_1+n_2-2;1-\alpha /2}= t_{15+12-2;1-0.05}= t_{25;0.95}= 1.708

[(82.3-81.2) ± 1.708* (6.11*\sqrt{\frac{1}{15}+\frac{1}{12}  }]

[-2.94; 5.14]

Using a 90% confidence level you'd expect the interval [-2.94; 5.14] to contain the true value of the difference between the average percentage obtained in calculus by boys and the average percentage obtained in calculus by girls.

I hope this helps!

3 0
2 years ago
a school baseball team raised $810 for new uniforms. each player on the team sold one book of tickets. There were 10 tickets in
antiseptic1488 [7]
27
Multiply 10 and 3 because thats how much each book is worth.
Then divide 810 by 30
The answer is 27
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The equation that represents the canned goods order is 24x + 64y = 384, where x = number of minutes spent producing fruit cans,
    5·2 answers
  • 3(x+y)=y, if (x,y) is a solution to the equation above and y cannot equal to zero what is the ratio x/y
    15·1 answer
  • A recipe for lemon cranberry pound cake calls for 80 milliliters of lemon juice and 240 milliliters of plain yogurt. How many li
    15·2 answers
  • Together, Katya and Mimi have 480 pennies in their piggy banks. After Katya lost ½ of her pennies and Mimi lost 2/3 of her penni
    14·2 answers
  • an image of a book shown on a website is 1.5 inches wide and 3 inches tall on a computer monitor. The actual book is 9 inches wi
    9·3 answers
  • A grocery store sells packages of beef. The function C(w) represents the cost, in dollars, of a package of beef weighing w pound
    10·1 answer
  • Which expression represents the intersection of A and B?
    11·1 answer
  • A boxplot of weights (in grams) for 578 chicks is given. The right hand axis marks the five number summary. Use this plot to dec
    13·1 answer
  • On a coordinate plane, line P Q goes through (negative 6, 4) and (4, negative 4). Point R On a coordinate plane, a line goes thr
    8·2 answers
  • 2 intersecting lines are shown. A line with point T, R, W intersects a line with points S, R, V at point R. Clockwise, from the
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!