Standard:
Wool required = 2 yard^2 per coat
Cost = $44/ yard^2
Therefore,
Total standard cost per coat = wool per coat * cost per yard squared = 2*44 = $ 88 per coat.
The correct answer is C.
Answers with Explanations:
1. What type of market is Huy Fong targeting with its Sriracha sauce?
"Huy Fong's Food Inc." is a company that sells <em>Sriracha sauce</em> made in California. It has also partnered with several companies in order to provide variety of products based on its official flavor.
Since Huy Fong is <u>open to competition with other rivals</u>, it is clear that the company is using the "monopolistic competition" <u>type of market.</u> Hung Fung is not the only company that sells sriracha sauce, other companies like <em>Heinz</em> and <em>Tabasco</em> are also selling the same sauce.
However, it has been branded as the most authentic and original of all. Such <u>uniqueness of the Huy Fung Sriracha sauce</u> makes it<em> stand out from the rest</em>. In this aspect, the company is <em>monopolizing the competition.</em>
2. Of the four categories of segmentation variables, which is most important to Huy Fong's segmentation strategy, and why?
Of the four categories of segmentation variables, "demographic" is the most important to Huy Fung's segmentation strategy. The company's target market are men and women who belong to the<u> age range of 20-30 in the United States.</u>
This is the<em> specific population</em> that the company is focusing on. These people are considered to be<em> budgeting their money</em> and in that sense, they'd be able to afford the sriracha sauce.
The best and most correct answer among the choices provided by the question is
The statement that points out his most serious omission is "<span>What if the electric bill increases?".
</span>I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
Choose Project A whose payback is 2.492 years and therefore falls within the 2.5 year required payback period.
Explanation:
Project A
Year Cash-flow Balance
0 (72,000) (72,000)
1 21,400 (50,600)
2 22,900 (27,700)
3 56,300 28,600


Project B
Year Cash-flow Balance
0 (81,000) (81,000)
1 20,100 (60,900)
2 22,200 (38,700)
3 74,800 36,100


Answer:
Ending work in process inventory cost = $55,000
Explanation:
Given:
Material unit cost = $10
conversion cost = $30
Ending Work in progress = 2,500
conversion cost = 40% Completed
Ending work in process inventory cost = ?
Computation of ending Materials Cost:
Materials Cost = [(2,500 units × $10]
Materials Cost = $25,000
Computation of ending Conversion Cost:
Conversion Cost = [(2,500 units × 40%) × $30]
Conversion Cost = [(1,000) × $30]
Conversion Cost = $30,000
Ending work in process inventory cost = Materials Cost + Conversion Cost
Ending work in process inventory cost = $25,000 + $30,000
Ending work in process inventory cost = $55,000