The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Answer:
The equipment shall be financially attractive when we have annual cash inflow in excess of 132,686
Explanation:
Calculate the PVIFA ( Present value of interest factor annuity ) at r = 12 % and n = 4 years
= [ 1 - (1.12)-4 ] / 0.12 = 3.03734935
Minimum annual cash flow needed = Investment / PVIFA = 403,014 / 3.03734935
= 132686
The equipment shall be financially attractive when we have annual cash inflow in excess of 132,686
Answer:
fiscal policies
Explanation:
Fiscal policy refers to the way that the government modifies its total spending and tax rates in order to guide the nation's economy. Fiscal policies work together with monetary policies (regulation of money supply) as a government attempt to influence the economic cycle. When the government implements an expansionary fiscal policy(increase spending and decrease taxes) it will attempt to boost economic growth.
Answer:
Dividend payable in year nine= $ 2.08
Explanation:
The dividend payable nine years from now can be determined using
the formula below:
D = A× (1+r)^n
D- dividend in the future
A- dividend payable now
r- growth rate
n- number of years
D= 1.84 × (1+0.0135)^(9)
D= 2.076
Dividend payable in year nine= $ 2.08