Answer:
a. $60
Step-by-step explanation:
We will use simple interest formula to solve our given problem.
, where
A= Amount after t years.
P= Principal amount.
r= Interest rate in decimal form.
t= Time in years.
Let us find amount of loans repayable after 12 months for taking two amounts of $2000 and $1000.
As $2000 and $1000 are less than 2500, so the rate of loan will be 10%.

12 months = 1 year.




Now let us find amount repayable after 12 months for borrowing $1000.




Adding these amounts we will get total repayable amount after 12 months for borrowing $2000 and $1000 separately.

Now let us find repayable amount after 12 months for taking 1 loan. As $3000 is between $2501 and $7500, so rate of loan will be 8%.





Now let us find difference between both repayable loan amounts.


Therefore, the customer should have saved $60, if he had taken out one loan for $3000 and option a is the correct choice.
Answer:
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this question:
74,250 car accidents. Of those, in 20,187, the driver was a female.
Based on this, what is the probability that a female driver was involved in an accident?
p = 20187/74250 = 0.2719
27.19% probability that a female driver was involved in an accident
Answer:

Step-by-step explanation:
What is square root of the product of the number z and itself?
Break down into smaller parts
What is the product of the number z and itself?
Product = multiply
Write an equation multiplying z by itself
z * z
Bring back the full question: What is the square root of the product of the number z and itself?
Now we can just add a
to the front of our equation to solve the problem.

Simplify
z * z = 

In this case, the square root cancels out the exponent (
), so
can simplify to z.
Hope this helps :)
Hello!
Ok so we have a tire 4.5ft in diameter. We want to know how many revolutions it makes in 170ft
So we have s=r*theta where s is arc length or distance traveled and r is the radius and theta is the angle in radians that it travels through, and this is what we want to know. We are given the rest so we have;
170ft=4.5ft/2 * theta so solving for theta we get
theta=340ft/4.5ft = 75.56 radians so now we just convert radians to revolutions and we know pi=3.14rad and 2pi is one rev and to convert to degrees its radians*( 360/2pi)=deg and this reduces to 180/pi so we have;
75.56radians * 180/pi = 4329 degrees travelled through so to get revolutions we now just divide this by 360deg for total revs. So we have;
4329deg/360deg=12 revolutions
Hope this helps! Any questions please ask! Thank you so much!