Answer:
The total blood given is 5.5 liters
Thus, total alcohol needed for BAC (blood alcohol content) to exceed 0.1 gram per 100 ml will be 0.1/100 × 5500 = 5.5 grams alcohol.
1 oz = 28.3 grams
28.3 gram water = 28.3 ml
It has 20 percent alcohol by volume,
Therefore, alcohol in one drink will be:
20/100 × 28.3
= 5.66 ml
= 5.66 × 0.79 (density of ethanol)
= 4.47 gram
Thus, no of drinks will be 5.5 g / 4.47 g = 1.2
Hence, 1.2 drinks will make the BAC to exceed 0.1 g / 100 ml in the blood.
Answer: CO2 increases.
Explanation: Organisms are decomposed by bacteria. When organisms die, Carbon Dioxide is released into the atmosphere or water.
Psychographic segmentation includes separating your market into fragments in view of various identity characteristics, values, states of mind, premiums, and ways of life of purchasers. This division is beneficial in light of the fact that it enables you to participate in item plan and showcasing in an engaged way.
A. because you can't observe an animal in its natural habitat if you take it out of its habitat or if you have a model.