Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210
Answer:
Total variable cost if 4 units were produced
= $33.75 x 4 units = $135
Total fixed cost = Total cost - Total variable cost
Total fixed cost = $175 -$135
Total fixed cost = $40
Average fixed cost = Total fixed cost/No of units
Average fixed cost = $40/10 units
Average fixed cost = $4
The correct answer is B
Explanation:
In this case, we need to calculate the total variable cost on the ground that 4 units were produced. Then, we will determine the total fixed cost by deducting the total variable cost from total cost. Finally, we will divide the total fixed cost by 10 units in order to obtain the average fixed cost.
Answer:
X = 789.70
Explanation:
we solve for X considerign each deposit is discounted at the given rate using the lump sum formula:

X = 789.7018868
Answer:
Estimated manufacturing overhead rate= $50 per machine hour
Explanation:
Giving the following information:
The machining department uses machine hours as its allocation base and has 80,000 machine hours. The machining department is assigned overhead costs of $4,000,000.
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base= 4000000/80000= $50 per machine hour