Answer:
APR = 14.28%
EAR = 14.7%
Explanation:
Stock price = $80.82
Current stock price = $86.59
The return will be as below since no dividend was stated
R = ($86.59 - $80.82) / 80.82
R = 0.0714
R = 7.14%
For six months, the return was 7.14%
Annual percentage yield (APR) = 2*(7.14%) = = 14.28%. Therefore, the value of APR = 14.28%
Effective Annual Return = [1 + (Annual Rate/ N )] ^N - 1
= [1 + (14.28% / 2]^2 - 1
= [1 + 0.071]^2 -1
= 1.147 - 1
= 0.147
= 14.7%
1. h(x) = 2ˣ-7 :
2ˣ - 7 = 131,065
2^x = 131,072
x = 17
2. k(x) = -(x/2) - 1 = 17
x/2 = -18
x = -36
3. g(x) = -(x-2)² = -36
x - 2 = 6
x = 8
4. f(x) = √x = 8
x = 64
h(k(g(f(64)))) = 131,065
Answer:
Consider the following calculations
Explanation:
A - Increase in oil prices decreases SRAS (SRAS shifts to the left) and increase in consumer confidence will increase AD (AD will shift to the right).
B - Household wealth falls, as a result AD will decrease (AD shifts to the left) and firms expect the price level to fall - decrease in firm's expectations about future price will cause forms to increase aggregate supply now. As a result, SRAS shifts to the right.
C - Federal reserve cuts interest rate, Therefore cost of borrowing decreases, investment increases, aggregate demand increases. AD shifts to the right.
New technology makes workers more productive. Aggregate supply increases. SRAS shifts to the right.
D - Both AD and SRAS shifts to the left.
Answer: Segmentation by usage
Explanation: Segmentation by usage splits customers according to how often they use a product. Using segmentation by usage, customers can be classified into non - users, who don't use the product at all, light and medium users, who can range from little usage of the product to average use of the product, and heavy users, who mostly use these products.
From thr first paragraph it is clear that usage segmentation is used to separate the user's into different classes based on their usage, and identify which class to target when it comes to sales. At Estelle Cosmetics Company, it was deduced that of this company's total sales, less than 7% of this market are heavy users. These users purchase nearly 71% of the company's products. This company will probably focus their marketing efforts on the heavy users, as they contribute to the majority of sales within their company.