Answer:
$23,709
Explanation:
Data provided in the question:
Amount of bond issued = $700,000
Duration = 5 years
Interest rate = 8%
Selling amount of bond = $728,700
Market rate of interest = 7%
Now,
Interest paid = Amount of bond issued × Interest rate
= $700,000 × 0.08
= $56,000
Interest expense = Amount of bond sold × Market Interest rate
= $728,700 × 0.07
= $51,009
unamortized premium = Selling amount of bond - Amount of bond issued
= $728,700 - $700,000
= $28,700
Amortized amount = Interest paid - Interest expense
= $56,000 - $50,009
= $4,991
Balance of the premiums on bonds payable account immediately following the first interest payment
= unamortized premium - Amortized amount
= $28,700 - $4,991
= $23,709
The correct sentence is given below:
The state government offered Mike $3000,000 for his family's property, which they plan to use for building a new development. THE FIFTH AMENDMENT allows the state government to take the property as long as it is used for NON PROFIT PURPOSES. Mike can still dispute the government's offer if the compensation IS LESS THAN THE FAIR MARKET VALUE OF THE LAND.
Answer: shifter discovers a loss of $3000
Explanation:
Because Shifter paid $5,000 more for the treasury stock than its fair value: 1,000 shares × ($20 − $15). The $2,000 fee (1,000 × $2) offsets that loss yielding a net loss of $3,000
Answer:
Total production requirements for 3 months = 665720 units
Explanation:
The opening inventory in July should have been 200000 * 0.8 = 160000 units
However there is a shortage of 10000 units as opening inventory is 150000 units.
- July sales are expected to be 200000 units.
- August sales will be = 200000 * 105% = 210000 units
- September Sales will be = 210000 * 105% = 220500 units
- October Sales will be = 220500 * 105% = 231525 units
The production requirement is to produce enough to match this month's sale along with 80% of next months sale.
The production requirement for 3 months ending 30 september will be,
- July = (200000-150000) + 0.8 * 210000 = 218000 units
- August = 210000 * 0.2 + 220500 * 0.8 = 218400 units
- September = 220500 * 0.2 + 231525 * 0.8 = 229320 units
Total production requirements for 3 months = 218000 + 218400 + 229320 = 665720 units
Answer : View an example.
Explanation : In the described learning aid steps which provides an interactive walk through for solving a particular problem that one is working on. By answering few questions to teach you the steps on how to reach to the final answer it is allowing you to solve a similar problem. So, the correct option is View an example.