Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05
Answer:
The dividend yield for Zack Corporation 8%,the first option
Explanation:
The dividend yield is a measure of business performance used by investors which compares the dividend paid by a stock to its market price(price paid by investors to acquire the stock)
dividend per share for Zack Corporation is $3.90
market price per share is $48
dividend yield =$3.90/$48*100=8.13%
The correct option is the first option 8% since the figure above was simply rounded down to whole number
Answer:
$9,000
Explanation:
Calculation of the amount that Deb must include in her gross income
Total assets $264,000 -Remaining loans $255,000 =$9,000
Therefore the amount that Deb must include in her gross income would be $9,000. Hence a discharge of indebtedness will not be taxable in a situation where the taxpayer is insolvent before and after the debt might have been forgiveness and in a situation where the the discharge of indebtedness tend to makes the taxpayer solvent, the taxpayer will tend ro recognizes the taxable income to the extent of his solvency.
Answer:
Direct marketing and interactive marketing.
Explanation:
In a case of direct marketing here, they do research, identify customers, select media (TV, direct mail, internet), and create a campaign. But rather than guess whether the message worked, they track the consumer's response. How many people (and of what age, ethnic group, income level) called the number in the catalog, clicked the button on the website, or went to the store for their gift with purchase. This is because direct marketers can measure the results, they can make the next campaign even better.
While in the other hand, interactive marketing explained to be the fastest growing form of marketing where sellers do chats and explanations that comes off as convincing approach of their products to their buyers, this could be physically or online.
Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.