Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
For a 20 workday month,
cost of gas and productivity = $4 per day
cost of commuting = cost of gas and productivity × 20 workday month
= $4 × 20
= $80.
The total rent he is paying currently is $600 per month that does not include the commuting cost.
Hence, the individual must willing to pay a total of:
= Total rent + Cost of commuting
= $600 + $80
= $680 for an apartment downtown.
Thus, the total amount to be paid willingly is $680.
Answer:
$52,710
Explanation:
Calculation for allowance for uncollectible accounts credit balance
Using this formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=Estimated gross uncollectible accounts receivable *Accounts receivable
Let plug in the formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=7%* $753,000
Allowance for uncollectible accounts credit balance=$52,710
Therefore After adjustment at December 31, 2020, the allowance for uncollectible accounts should have a credit balance of $52,710
When a government introduces regulations addressing worker safety and environmental protection, it affects businesses and consumers.Businesses face Higher cost because the must alter existing infrastructure to<span> meet regulations. As a result, consumers pay more for the same produced goods.
Hope this helps!</span>
Answer: The correct answers are:
- How and where is the apparel manufactured?
- What is the purpose of my message?
- How does the apparel’s durability compare to that of competitors’ products?
Explanation: For an effective sales message it is essential to use persuasion to get the message to the minds of potential customers, so these are some of the questions that should be asked before writing a sales message.
Answer:
EPS = $3.17
Explanation:
<em>Earnings per share(EPS) is the total earnings attributable to ordinary shareholders divided by the number of units of common stock.
</em>
EPS= Earnings attributable to ordinary shareholders/number of ordinary shares
Earnings attributable to ordinary shareholders= Net income after tax - preference dividend
Earnings attributable to ordinary shareholders = net income - preference divi
dend
Earnings = 33,480 - 4000 = 29,480
EPS = 29,480/9,300 =3.169
EPS = $3.17