Yes you will be able to afford your monthly payment 20+20=40+10=50+60=110+650 will be 760 out of 2100 so yes you can afford it
Answer:
Explanation:
In the given transaction, it would impact the income statement and the balance sheet in the increment manner
That means The income statement would increase by $96,000 as it reflect the wages expense in the debit side of the income statement
And, the balance sheet would increase by $96,000 as it reflect the wages payable in the credit side of the balance statement under the current liabilities side of the balance sheet
Answer:
$330,846
Explanation:
The computation of the the revised break even point in dollars is shown below:
= (Fixed cost ) ÷ (Profit volume ratio)
where,
Fixed cost = $163,200 + $8,840
= $
172,040
And the profit volume ratio would be
= (Contribution margin) ÷ (Sales) × 100
where Contribution margin equal to
= Selling price per unit - variable cost per unit
= $70 - $28 + $5.60
= $36.4
So, the profit volume ratio is
= ($36.40) ÷ ($70)
= 52%
So, the revised break point in dollars is
= ($172,040) ÷ (52%)
= $330,846
Answer: $ 30,290,000
Explanation:
For this question, the transportation table has been addressed below.
“X” indicates that there will be no possible production in the specific cell.
(i) The total cost of optimum production plan = (50,000 x 50) + (50,000 x 78) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (20,000 x 91) + (40,000 x 88) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (40,000 x 85) + (50,000 x 50) + (2,000 x 75)
= $ 30,290,000.
Therefore, the cost of the plan will be $30,290,000.
Letter C example, Fred uses a voice recording of Sally for
his next musical. Copyrighted material
is not just something that someone makes a trend out of it, or making it
popular. Copyrighted material are
materials which are originally created especially for a certain purpose.