30×30=900
900/112.5=8 cameras to cover
112.5×4=450
900-450=450 ft left uncovered
Answer:
The standard deviation of that data set is 3.8
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 55
95% of the data fall between 47.4 and 62.6. This means that 47.4 is 2 standard deviations below the mean and 62.6 is two standard deviations above the mean.
Using one of these points.
55 + 2sd = 62.6
2sd = 7.6
sd = 7.6/2
sd = 3.8
The standard deviation of that data set is 3.8
I am not sure about this but here goes nothing: d=2.5t+2.2 is very familiar to y=mx+b y=d m=2.5 x=t b=2.2 to find a new quasion we substitute d and t into place wich equals 1=2.5(0)+b simplification and you get b=1 so your answer is d=2.5t+1
I think the volume of cylinder B will be the same as that of cylinder A that is 360cm³
This is because the volume of the cylinder is dependent on the base and the perpendicular height, therefore, the slanting of the cylinder wont change its volume
Incorrect, she should have divided both sides by 8. The answer should be x=7. There is only 1 solution to the equation because x is raised to the first degree. It is not a polynomial equation so there won't be more than 1 answer to the equation.