Answer: The first machine would cost $420
and the second machine would cost $432
you should buy the first machine
Step-by-step explanation:If you get a 30% discount, then you are paying 70% of the selling price.
Machine 1: 600(.70) = 420
Machine 2: A 10% discount means you pay 90%
600(.90) = 540 But now you get a 20% discount on that amount, which means you would pay 80%
So, 540(.80) = 432
Answer:
He can make 6 groups
Step-by-step explanation:
To solve this problem first you need to find the GCF or greatest common factor. Now you can put 5 chocolate chip cookies in each group, 3 peanut butter, and 4 sugar cookies. These are all relatively prime so that would be your final answer.
Answer:
-2.92178
Step-by-step explanation:
Given the function 
The average,A is calculated using the formula;
![A=\frac{1}{b-a}\int\limits^a_b F(x)\, dx \\\\A=\frac{1}{7-1}\int\limits^7_1 3x \ Sin \ x\, dx \\\\\\=\frac{3}{6}\int\limits^7_1 x \ Sin \ x\, dx \\\\\#Integration\ by\ parts, u=x, v \prime=sin(x)\\=0.5[-xcos(x)-\int-cos(x)dx]\limits^7_1\\\\=0.5[-xcos(x)-(-sin(x))]\limits^7_1\\\\=0.5[-xcos(x)+sin(x)]\limits^7_1\\\\=0.5[-6.82595--0.98240]\\\\=-2.92178](https://tex.z-dn.net/?f=A%3D%5Cfrac%7B1%7D%7Bb-a%7D%5Cint%5Climits%5Ea_b%20F%28x%29%5C%2C%20dx%20%5C%5C%5C%5CA%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B7-1%7D%5Cint%5Climits%5E7_1%203x%20%5C%20Sin%20%5C%20x%5C%2C%20dx%20%5C%5C%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B3%7D%7B6%7D%5Cint%5Climits%5E7_1%20x%20%5C%20Sin%20%5C%20x%5C%2C%20dx%20%5C%5C%5C%5C%5C%23Integration%5C%20%20by%5C%20%20parts%2C%20u%3Dx%2C%20v%20%5Cprime%3Dsin%28x%29%5C%5C%3D0.5%5B-xcos%28x%29-%5Cint-cos%28x%29dx%5D%5Climits%5E7_1%5C%5C%5C%5C%3D0.5%5B-xcos%28x%29-%28-sin%28x%29%29%5D%5Climits%5E7_1%5C%5C%5C%5C%3D0.5%5B-xcos%28x%29%2Bsin%28x%29%5D%5Climits%5E7_1%5C%5C%5C%5C%3D0.5%5B-6.82595--0.98240%5D%5C%5C%5C%5C%3D-2.92178)
Hence, the average of the function is -2.92178
Answer:
(B)1005 feet
Step-by-step explanation:
In the attached diagram

|AG|=1400 feet
Distance from point C to point G=|CG|
Using Trigonometry in Triangle ACG

Using Trigonometry in Triangle BCG'

Therefore, the distance from balloon B from balloon A
=CG+CG'
=808+197
=1005 feet
A randomly selected car with no 4 wheel drive....so there are 40 cars with no 4 wheel drive
cars with 3rd row seats...that do not have 4 wheel drive...there are 12
so the probability is : 12/40 = 0.3 <==