Answer:
During the period was collected $1.150
Explanation:
To calculate the total amount collected must be considered the initial balance of the Accounts Receivable then add the goods sold on account and finally must be deducted the final balance of the Accounts Receivable, that difference is the total amount collected in the period by the company.
Please see details bellow:
$380 Initial account balance
$1400 goods sold
($1.150) Collected Amount
$630 ending balance
If this is the whole problem:
<span>A trucking company is hired to deliver 125 lamps for $12 each. The company agrees to pay $45 for each lamp that is broken during transport. If the trucking company needs to receive a minimum payment of $1365 for the shipment to cover their expenses, find the maximum number of lamps they can afford to break during the trip.
My answer is 3 lamps.
125 lamps * 12 each = 1,500 total revenue
</span>
Minimum revenue: 1,365
1,500 - 1,365 = 135 excess from minimum revenue.
135 ÷ 45 charge of broken lamp = 3 lamps.
The company can afford to break a maximum of 3 lamps w/o falling below its minimum payment.
Answer:
Backward vertical integration
Explanation:
In the backward vertical integration, the company acquires the company or step in the manufacturing of the supplier product or acquiring companies that bring it more nearer to the orignal supplier. The company remains within the same industry and moves towards supplier. In this case the company has acquired its supplier factories which shows moving investment in the backward direction which leads to suppliers and vertical means in the same industry. So the company is engaged in backward vertical integration.
Answer: See explanation
Explanation:
a. Direct material = 4 × 33300 = Make $133200 ; Net income increase
Direct labor = 5 × 33300 = Make $166500 ; Net income increase
Variable costing= 0.61 × $166500 = Make $101565 ; Net income increase
Fixed manufacturing = Make 43100 ; Buy 43100 ;
Purchase price = 13.16 × 33300 = Buy $438228 ; Net income decrease
Total annual cost:
Make: $444365
Buy: $481328
Net income decrease = $36963
b. No, Pottery Ranch should not buy the finials. There's an incremental cost of $36963.
c. Incremental revenue = $50,367
Incremental cost = $36963
Incremental revenue = $50367 - $36963 = $13404
In this case, it should be bought.
Answer:
$1000
$1010
Explanation:
The formula for determining simple interest = principal x time x interest rate
The formula for determining compound interest = future value - amount invested
FV = P (1 + r)^n
FV = Future value
P = Present value
R = interest rate
N = number of years
1000 X 0.01 X 1 = $10
Given the figures in the question, the simple interest each year would be $10 based on $1000
But the compound interest in year 2 = 1000 x (1.01)^2 = 1020.10
1020.10 - 1000 = 20.1
compound interest in year 2 = 20.1 - 10 = 10.1
or
1010 x 0.01 x 1 = 10.1