Amount of money paid by Jeremy as rent and maintenance of shop per month = $1500
Cost of raw materials and manufacturing per month = $6000
Total cost that Jeremy has to spend per month = (1500 + 6000) dollars
= 7500 dollars
Number of individual chocolates sold = 2400
Number of chocolates sold in boxes = 50 boxes
= (12 * 50) chocolates
= 600 chocolates
Then
Total number of chocolates sold by Jeremy = 2400 + 600
= 3000
Now
Price of each chocolate = 7500/3000 dollars
= 75/30 dollars
= 5/2 dollars
= 2.5 dollars
Price of 600 chocolates = 600 * (5/2) dollars
= 300 * 5 dollars
= 1500 dollars
Price of 12 chocolates = (1500/600) * 12
= 15 * 2
= 30 dollars
Then
We can say that each box of chocolate should be sold at $30. All the loose chocolates should be sold at $2.5 each.
Answer:
Option B is correct.
Reason:It is an argument
Step-by-step explanation:
Given:
and 
By transitive property: a = b and b = c then, a =c
⇒
AB = EF [def of
segment]
By Segment Addition Postulate states that given two points A and C, and a third point B lies on the line segment AC if and only if the distances between the points satisfy the equation
AB + BC = AC.
Since, the line segment EG , F lies on the line segment;
then, by segment addition postulates we have;
EG = EF + FG
By substitution AB=EF
⇒ EG = AB + FG hence proved!
Since, in the fourth statement reason is: It is an argument
Answer:
Coldslaw
Step-by-step explanation:
This is called the pythagorean theorem: a^2 + b^2 = c^2.
Basically, the sum of one side squared + the side of another side squared = the length of the longest side (or hypotenuse).
We have to do the following math:
4 * 4 = 16
6 * 6 = 36
16 + 36 = 52.
We know that 52 = c^2
So we have to

to get 7.21
You do not agree with Ted.
Answer:
(10, ∞)
Step-by-step explanation:
i got you
big brain