Answer:
Volume of the right pyramid = 288 m²
Step-by-step explanation:
Volume of the pyramid = 
From the ΔAOB,
By Pythagoras theorem,
AB² = AO² + OB²
(6√2)² = AO² + (6)²
72 = AO² + 36
AO = √(36) = 6 m
Since base of the pyramid is a square so area of the base = (Length × Width) = (side)²
Now volume of the pyramid = ![\frac{1}{3}[(Length)(width)]\times height](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B3%7D%5B%28Length%29%28width%29%5D%5Ctimes%20height)
= 
= 288 m²
Therefore, volume of the right pyramid is 288 m².
<h2>
Plane's speed without wind i s 117.68 mph</h2>
Step-by-step explanation:
We have speed of plane without wind is x.
Distance to brothers place = 200 miles.
A headwind of 20 mph slowed down the plane's speed on the first leg of the trip
Speed to brothers place = x - 20
We have
Distance = Speed x Time

A tailwind of 20 mph sped up the plane on the return trip
Speed of return trip = x + 20
We have
Distance = Speed x Time

The entire trip took 3.5 hours.
That is

Plane's speed without wind i s 117.68 mph
Answer: 17.7
Step-by-step explanation:
69/ 3.9%•100= 17.69= 17.7
Answer:
<u>Michelle has 17 pencils</u>
Step-by-step explanation:
Number of pencils Leslie has = 8 (She has 9 fewer pencils than Michelle)
Number of pencils Michelle has = 9 more than Leslie
How many pencils does Michelle have?
If Leslie has 8 and she has 9 fewer than Michelle, then:
Michelle has 9 more than Leslie
<u>Michelle has 9 + 8 = 17 pencils</u>