Answer:
The total change that will likely occur in 2 years is
mg/L
Step-by-step explanation:
Given : The first year, they found the chloride concentration changed by
mg/L .
It is estimated that the chloride concentration will change
mg/L the next year.
To find : What is the total change that will likely occur in 2 years?
Solution :
The chloride concentration changed by
mg/L in first year.
The chloride concentration will change
mg/L the next year.
The total change that will likely occur in 2 years is
In a mixed fraction -
mg/L
A.The sum of two products; there are two terms
Answer:
the probability that less than 33% of the people sampled will answer yes to the question =0.5676
Step-by-step explanation:
Using sin rule:
a/sin A =b/sin B=c/sin c
SIN A=sin 46=0.72
THEN:sin B =(0.72*26)/33=0.57
then B= 34°
AS the sum of triangle angles=180
then C=180-(46+34)=100°
then c =(a*sin C)/sin A
sin C=sin 100=0.98
=(33*0.98)*0.72=45