Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
First align the decimal points and the numbers, then add the extra 0's if needed. Lastly, add and the total answer is 14.225.
Step-by-step explanation:
The given objective function is 
To check that which ordered pair is minimizing the objective function-we will substitute all the ordered pair one by one in the given function and we will calculate the value of C. The ordered pair which will give the minimum value will be the answer.
For (0, 160)

For (55, 70)

For (80, 50)

For (80, 50)

Hence the ordered pair which minimizes the objective function is (80, 50)
Answer:
C. Inverse
Step-by-step explanation:
The second statement is the inverse, because in an inverse, the hypothesis and the conclusion are both negated. In this case, the sun doesnt shine and the people wont be in a good mood, as opposed to the sun will shine, and the people will be in a good mood.