Given the data in the problem, we can calculate the cost of production for each bucket:
one bucket requires:
500 grams of plastic and one-half hour of direct labor.
The plastic costs $10.00 per 500 grams and the employees are paid $15.00 per hour.
Therefore, one bucket costs (material and labor):
$10.00 + $15.00 * (1/2 hour) = $17.50 per bucket plus (1.10 * $7.50) = $25.75
for 380 buckets :
$25.75 * 380 = $9785
This value only represents the cost of production of 380 buckets for the month of March. <span />
Answer:
correct option is b. $4,500 long-term capital loss
Explanation:
given data
assets = $50,000
fair market value = $60,000
basis = $65,000
adjusted basis before distribution = $34,500
liquidation in cash = $30,000
to find out
amount and type of loss should Cadwallader recognize on tax return
solution
we know here adjusted basis before distribution and liquidation in cash so we will get here amount and type of loss that is
amount and type of loss = adjusted basis before distribution - liquidation in cash
amount and type of loss = $34,500 - $30,000
amount and type of loss = $4500 long term loss
so correct option is b. $4,500 long-term capital loss
Answer:
If Victoria purchases insurance, she will have (4000-1200) = $2800 for consumption. Now even if she has an accident, she will not have to incur any medical costs.
So the expected value of Victoria’s consumption should she purchase the insurance cover is $2800.
Expected utility should Victoria purchase insurance will be equal to the total utility as Victoria will surely have 3100 for consumption.
E(U )=
E(U) = 621 (rounded off to nearest integer)
Answer:
c. Because X's failure to disclose the condition of the faucet is not material.
Explanation:
In order to consider X's failure as material and therefore allowing Y to rescind the contract, the failure to disclose must involve an element of the contract that is in such a bad condition that it would make the contract as "irreparably broken".
In this case, contract law provides other remedies that Y can use to try to make X pay for the repairs, but Y cannot unilaterally rescind the contract.
Answer:
The output growth rate is 3%.
Explanation:
Use the growth accounting equation as follow
ΔA% = ΔY% - αΔK% - βΔL%
Where
∆A = change in productivity = 2%
∆K = growth in capital =
∆L = growth in labor =
α = elasticity of capital = 0.2
β = elasticity of labor = 0.8
∆Y = change in output = ?
Placing values in the formula
2% = ΔY% - ( 0.2 x 1% ) – ( 0.8 x 1% )
2% = ΔY% - 1%
ΔY% = 2% + 1%
ΔY% = 3%
Hence, the output growth rate is 3%.