The first thing I would do is write an expression for the amount the limo will cost in terms of the number of miles you drive. In this scenario, the cost=.15(mile)+700.
Now is the question, should the limo cost more or less than $750 to stay on budget? The answer is you should spend less than $750. Thus, when writing the inequality, or .15m+700<750. However, you could spend exactly $750 so you inequality should really be .15m+700≤750. Now you just need to solve this for the number of miles you can drive.
First, subtract 700 from both sides and you are left with .15m≤50
Then divide both sides by .15 and you are left with m ≤ 333.33. Thus, the limo can only travel 333.33 miles.
please make this the brainliest answer
Answer:
5/136
Step-by-step explanation:
Probability is the chance of an event happening.
Probability = (Favorable outcome)/(total outcome)
P(r and n) = 2/17 × 5/16
=(2 × 5)/(17 × 16)
= 10/272
= 5/136
Answer:
all of the sides are 18 units
Step-by-step explanation:
Answer: 2^60 = 8^20
Step-by-step explanation: 8=2^3
(2^3)^20 Multiply the exponents
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659