Answer:
28%
Step-by-step explanation:
To find the percentage, you first have to divide:
35 out of 125 Which is 35 ÷ 125 = 0.28
Then you must convert that into a percentage:
0.28 = 28%
Hope this helps you out! : )
Answer:
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
Step-by-step explanation:
We are given the following information:
We treat adult adults wear glasses or contact lenses as a success.
P(Adults wear glasses or contact lenses) = 75% = 0.75
Then the number of adults follows a binomial distribution, where
where n is the total number of observations, x is the number of success, p is the probability of success.
Now, we are given n = 10
We have to evaluate:
P(fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses)
0.4745 is the probability that fewer than 8 of the selected adults wear glasses or contact lenses.
B.addition property of multiplication
D.inverse property of multiplication
E.commutative property of addition
Answer:
8
Step-by-step explanation:
That is the quetion that sal khan explaind in the vid BOI
Assuming that am supposed to calculate the the mean absolute deviation of
1,2,3,4,5,6,7
mean absolute deviation is calculated by first calculating the mean;
(1+2+3+4+5+6+7) =28/7
= 4
Then, find the absolute value (the difference between each value in the data and the mean) (x-μ)
= -3,-2,-1,0,1,2,3
Absolute values= 3,2,1,0,1,2,3
Then we find the mean of the values,
3+2+1+0+1+2+3 = 12
= 12/7
= 1.7143
Therefore, the mean is 4, and the Mean absolute deviation is 1.7143