To solve this problem you must apply the proccedure shown below:
1- You must apply the following formula:

Where
is the residual,
is the observed value
and
is the predicted value
.
2- You only need to substitute the
into the equation
and then, you must apply the formula for calculate the residual:


The answer is: The residual is 
Answer:
Critical value: T = 1.337
The 80% confidence interval for the mean repair cost for the stereos is between $45.991 and $86.689
Step-by-step explanation:
We have the standard deviation for the sample. So we use the t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 17 - 1 = 16
80% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 16 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
. So we have T = 1.337, which is the critical value
The margin of error is:
M = T*s = 1.337*15.22 = 20.349
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 66.34 - 20.349 = $45.991
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 66.34 + 20.349 = $86.689
The 80% confidence interval for the mean repair cost for the stereos is between $45.991 and $86.689
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
Answer:
104 and 52
Step-by-step explanation:
just did the assignment on edgen
15 cm, as 1 and 3 are too small, 75 is too big, and 15 is just average