Answer:
The book value at the end of year 3 is $100,000
Explanation:
Yearly Depreciation =(cost+cost of dismantling-salvage value)/useful life
cost is $200,000
cost of dismantling is $5000
salvage value is $30000
useful life is 5 years
Yearly depreciation=(200000+5000-30000)/5
Yearly depreciation=$35000
Depreciation for three years=$35000*3
=$105000
Book value at the end of year 3=total cost of machine-three years' depreciation
Book value at end of year 3=$200000+$5000-$105000
Book value at the end of year 3=$100,000
General Mills is most likely using marketing information
system in collecting and storing data. A market information system is being
used in order to support the decision making of the market in which the data is
composed of stored, analyzed and gathered data in which is being distributed to
the managers.
Answer:
Correct Answer:
C) The news story marks the historical event of the first black man being called up to play in the major leagues and expresses some concern over how Robinson will be treated by his major league peers.
Explanation:
<em>Option C ıs the best statement which captures the overall point and focus of the given New York Times article, Document 3.</em>
Answer:
risk free rate of return is = 11.37 %
Explanation:
given data
K expected rate of return = 13%
K standard deviation = 19% = 0.19
L expected rate of return = 10%
L standard deviation = 16% = 0.16
to find out
risk-free portfolio rate of return
solution
first we find here weight of each portfolio
weight of K =
..................1
weight of K = 
weight of K = 0.4571 = 45.71%
and
weight of L = 1 - 0.4571
weight of L = 0.5428 = 54.28 %
so that
risk free rate will be here
risk free rate = ( weight of K × K expected rate of return ) + ( weight of L + L expected rate of return ) ..........................2
risk free rate = ( 45.71 % × 13 % ) + ( 54.28 % + 10% )
risk free rate = 11.37 %
Answer:$1,735.24
half is 1.5
40 regular hours * $33.37 = $1334.8
8 overtime hours * (1.5 * $33.37) = $400.44
$1334.8 + $400.44 = $1735.24