Answer:
Answer for the question : Stan's tax for 2018 =105+240 = $345.
"Unearned Income of Minor Children and Certain Students (LO 6.4) Brian and Kim have a 12-year-old child, Stan. For 2019, Brian and Kim have taxable income of $52,000, and Stan has interest income of $4,500. No election is made to include Stan's income on Brian and Kim's return. Click here to access the income tax rate schedules and the trust and estate tax rate schedules.a. For purposes of the tax on a child's unearned income, calculate Stan's taxable income.b.Calculate Stan's earned taxable income."
is explained in the attachment.
Explanation:
<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>
Answer:
Equilibrium price and quantity
$6.44 and 6768
Consumer surplus
$571,081
Producer Surplus
$5,288
Explanation:
In this question, we are asked to calculate equilibrium price and quantity, consumer surplus and producer surplus.
Please check attachment for complete solution and step by step explanation
Answer:
Journal entry recorded by Harrington for this allowance:
Revenue $ 450 (debit)
Account Receivable / Cash $450 (credit)
Explanation:
Recording the Sale
When customer purchased bench from Harrington Stores for $1,250 the journal entry is shown as:
Account Receivable/Cash $1250(debit)
Revenue $ 1250 (credit)
This Journal recognises an Income - Revenue and an Asset - Account Receivable when to depict the flow of economic benefits into the entity
Cost of Sale $450 (debit)
Inventory $450(debit)
The above journal records the cost of sale and de-recognises the assets of inventory Bench after the sale is made.
Recording the Allowance
When the allowance is granted economic benefits are flowing out of the entity as a result of <em>decrease</em> in Assets of Cash or Assets of Account Receivable.
We also <em>derecognise </em>the revenue attached to the allowance
Revenue $ 450 (debit)
Account Receivable/Cash $450 (credit)
Answer:
$1,883.81
Explanation:
To calculate this, we use the formula for calculating the present value (FV) as follows:
PV = FV ÷ (1 + r)^n ……………………………………………. (1)
PV = Present value or the amount to invest in the CD = ?
FV = future value or the amount needed in three years = $2,000
r = interest rate = 2% annually = 2%/4 quarterly = 0.5% or 0.005 quarterly
n = number of period = 3 years = (3 × 4) quarters = 12 quarters
Substituting the values into equation (1), we have:
PV = 2,000 ÷ (1 + 0.005)^12 = 2,000 ÷ 1.0616778118645 = $1,883.81
Therefore, Angela should invest $1,883.81 in the CD.