First, we find the volume of the pool.
3.8*5.5*1.2= 25.08.
Then we convert the feet into gallons.
25.08*7.5 = 188.1
The pool will hold 188.1 gallons of water.
The answer is 5 cakes.
EXPLANATION
To solve this, you work out that 1/4 of an hour is 15 mins 2/5 of an hour is 24 mins and that 3 1/4 hours is 195 mins.
Using these, we can work out that it takes 39 mins per cake (15 for frosting + 24 for decorating). When we divide 195 by this we get 5, meaning that the answer is 5 cakes.
Hope this helps!
Answer:
0.2611
Step-by-step explanation:
Given the following information :
Normal distribution:
Mean (m) length of time per call = 3.5 minutes
Standard deviation (sd) = 0.7 minutes
Probability that length of calls last between 3.5 and 4.0 minutes :
P(3.5 < x < 4):
Find z- score of 3.5:
z = (x - m) / sd
x = 3.5
z = (3.5 - 3.5) / 0.7 = 0
x = 4
z = (4.0 - 3.5) / 0.7 = 0.5 / 0.7 = 0.71
P(3.5 < x < 4) = P( 0 < z < 0.714)
From the z - distribution table :
0 = 0.500
0.71 = very close to 0.7611
(0.7611 - 0.5000) = 0.2611
P(3.5 < x < 4) = P( 0 < z < 0.714) = 0.2611