Answer:
6,250 units; 7,000 units
Explanation:
Given that,
Fixed costs for proposal A = $50,000
Fixed costs for proposal B = $70,000
Variable cost for A = $12.00
Variable cost for B = $10.00
Revenue generated by each unit = $20.00
Let x be the number of units at break even point,
(a) Condition for break-even point in units:
Total cost = Total revenue
Fixed cost + Variable cost = (Number of units × Revenue generated by each unit)
50,000 + 12x = 20x
50,000 = 8x
6,250 = x
(b) Condition for break-even point in units:
Total cost = Total revenue
Fixed cost + Variable cost = (Number of units × Revenue generated by each unit)
70,000 + 10x = 20x
70,000 = 10x
7,000 = x
Answer: Surplus
Explanation: There will be a surplus of 8000 tickets. Since soccer teams would be willing to supply 25000 tickets at $22 and the consumers are willing to purchase 17000 tickets at $22. The difference is (25000 ticket - 1700 ticket) = 8000 ticket.
Answer:
A Common Market
Explanation:
A Common Market is the one where a group is created or established by countries within the area of geographical in order to encourage the duty free trade as well as the free labor movement and also the capital among the members. In the market, it imposes a common external tariff on the imports.
So, in this market, members eliminate the barriers of trade and adopt or follow the common policy.
Answer:
Her kitchen Staff can spend up to $3.00 on product cost.
Explanation:
Selling price= $10.00
Margin= $4.00
Labor costs = $10.00*30% = $3.00
Selling Price = Contribition margin + Labor costs + Product Cost.
Isolating Product cost from the equation:
Product cost = Selling price - (Contribution margin + Labor costs)
Product cost = $ 10.00 - ($4.00 + $3.00)
Product cost = $ 10.00 - $7.00
Product cost = $ 3.00
The max. amount that kitchen staff can spend on product cost is: $ 3.00
Answer:
Correct Answer:
E. fewer substitutes are available because consumers are more sensitive to prices.
Explanation:
<em>Market power is the ability of a company to successfully influence the pricing of its products or services in the overall marketplace. </em><em>This is common among most big corporations that produces consumer goods and offer services. </em>
This market power can be influenced by some factors. On the other-hand, the market power could be eroded leading to inability of the companies to influence prices do to the following:
1.<u> Number of companies in the market:</u> The lower the companies producing same product in the market, the higher the chances of the companies to be able to influence market prices. Otherwise, the market power will be eroded due to high number of companies.
2. <u>Elasticity of demand:</u> The persistent demand of a product by people helps to determine the market power of those companies. When this is lacking, the market power is eroded.
3. <u>Product differentiation:</u> The ability of a company to provide a unique product that offers good services in a market helps it to achieve market power. Lack of these erodes the market power.