Answer:
Market development strategy
Explanation:
It's a growth strategy that aims at identifying new customer for its existing product. As per this strategy, organizations develop products that cater to a new segment apart from its existing segment.
Market development strategy can be implemented through joint ventures, export licensing or direct investment. Here, Company wants to capture new market segment of fresh graduates. So, it is demonstrating market development strategy.
Answer:
$1,443.75
Explanation:
The total cost for paving Sam's portion of the road = $35 per linear foot x 110 front feet = $3,850
If the city is going to pay 25% of the total cost, then it will pay $962.50, that would leave a total of $2,887.50 to be paid between Sam and his front neighbor. So Sam's share = $2,887.50 / 2 = $1,443.75
Answer: Report the incident to the Federal Trade Commission.
Explanation:
Answer:
$150,150
Explanation:
Total fair value of all assets:
= Land + Building + Paddleboats
= $67,200 + $158,400 + $254,400
= $480,000
Building accounted for:
= Fair value of building ÷ Total fair value
= $158,400 ÷ $480,000
= 33%
Therefore, the building is 33% of the total fair value of assets.
Cost of acquisition of assets:
= Amount paid + Closing cost to buy out a competitor
= 450,000 + 5,000
= $455,000
Cost to be allocated to the building:
= Cost of acquisition of assets × Percent share in total fair value
= $455,000 × 33%
= $150,150