Answer:
$7,000
Explanation:
The computation of the amount of purchasing department allocated to assembly department is shown below:
= Total purchasing department cost × number of purchase order ÷Total numbers of purchase orders in overall operating departments
= $35,000 × 4 ÷ 20
= $7,000
The 20 number of purchase orders is come from
= 16 + 4
= 20
We simply applied the above formula
Answer:
Price to be paid today = $118.35
Explanation:
<em>The price of a share can be calculated using the dividend valuation model </em>
<em>According to this model the value of share is equal to the sum of the present values of its future cash dividends discounted at the required rate of return. </em>
The model can applied as follows:
PV of dividend = D×(1+r) ^(-n)
D- dividend , r - required rate , n- number of year
D- 9.25, r - 16%, n = 2
PV of dividend = 9.25 × (1.16)^(-2)= 6.9
PV of disposal value
PV of dividend = F × (1+r) ^(-n)
D- disposal value , r - required rate , n- number of year
PV of disposal value = 150 × (1.16)^(-2)= 111.47
Price to be paid today
Total present value = 6.9 + 111.47 = 118.35
Price to be paid today = $118.35
Answer:
Fiedler's contingency model would classify Jack as task structure oriented.
Explanation:
According to Fiedler's contingency model
Task Structure refers to the extent to which group tasks are clear and structured.
It can structured and unstructured
When task structure is unstructured or low, group tasks are vague. There is no clear solution or correct approach to complete the goal.
In contrast, when task structure is structured or high, the objective is clear. Employees have a clear idea about the how to approach and reach the company's goal
Jack' approach that emphasizes to his people that the work must be done, regardless of circumstances, and encourages his employees to meet their sales quotas is categorized under task structure.
Answer: 1. 12. 2. 1.090. 3. 0.08327
Explanation:
Here is the complete question:
friend and fellow student shares her employment experience over the last 12-week summer break. It took her one full week to find a job. She started on the first day of week two and was able to keep her job for the remaining eleven weeks. Use this information to answer the following three questions, assuming the unemployment rate is not changing:
1. Calculate the rate of job finding (f) for the summer, using an average rate per week. Enter this value in the box below. Note that if f is the rate of job finding, then the average spell of unemployment is (1/f).
The value of f is:
2. Calculate the rate of job separation (s), using an average rate per week. Enter this value into the box below. Note that if s is the rate of job separation, then the average length of employment is (1/s).
The value of s is:
3. Calculate the natural rate of unemployment (U) using the above results and enter this value in the box below.
The natural rate of unemployment (in percent) is
1. From the question, we can see that it was said that took her one full week to get a job over the last 12 week summer break. The unemployment rate will be 12.
The value of f is: 12
2. From the question, the average length of the employment is 11/12 weeks. The rate of job separation will be: s = 12weeks ÷ 11 weeks
s = 1.090
The value of s is: 1.090
3. The natural rate of unemployment will be:
U = s/(s+f)
= 1.090/(1.090 + 12)
= 1.090/13.090
= 0.08327
Answer:
The cross elasticity of demand is zero
Explanation:
Cross elasticity of demand measures the percentage change in the quantity demand of a product occasioned by a change in the price of another but related commodity.
If the the commodities are complements, the cross of elasticity of demand between them would be negative. his implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a decrease(increase) in the demand of the other.
If the the commodities are substitutes, the cross elasticity of demand between them would be positive. This implies an increase(decrease) in the price of one would lead to a increase (decrease) in the quantity demand of the other.
Where the cross elasticity of demand is zero, this implies that the goods are not in any way related. This implies that a change in the price of one would produce no change in the quantity demand of the other.