- The 20th percentile represent the temperature value which is less than or equal to the 20% of the temperature values in the distribution.
- The 20th percentile temperature is 36.5°C which is Mr. Whitney's temperature.
- The mean temperature value in °Fahrenheit is 98.249°F
- The standard deviation value of temperature in °F is 32.734°F
The 20th percentile represents the score at which less than or equal to 20% of the scores in a distribution may be found. This is the score at which less than or equal to 20% of the temperature values in the distribution may be found.
Mr. Whitney's temperature :
20th percentile ;
20% of (n)
Where n = count of temperature values = 130
20% × 130 = 26th term
The 26th falls in 36.5 temperature value.
The mean temperature reading in degree Fahrenheit :
°F = (9/5)°C + 32
Mean in °C = 36.805
°F = (9/5) × 36.805 + 32
°F = 66.249 + 32
= 98.249°F
The standard deviation of temperature reading in degree Fahrenheit :
°F = (9/5)°C + 32
Standard deviation in °C = 0.408
°F = (9/5) × 0.408 + 32
°F = 0.7344 + 32
= 32.7344°F
Learn more :
brainly.com/question/15528814
brainly.com/question/14421716
Answer:
The correct option is a) True
Step-by-step explanation:
Consider the provided statement.
A 90% confidence interval for a population parameter means that if a large number of confidence intervals were constructed from repeated samples, then on average, 90% of these intervals would contain the true parameter
First understand what is 90% confidence interval.
The level of confidence describes the uncertainty associated with a method of sampling.
A confidence level of 90 percent means that we would expect the population parameter to be included in 90 percent of the interval estimates.
From the above definition of confidence level we can concluded that the provided statement is true.
Hence, The correct option is a) True
Answer:
1st question: M=22.62 while C=75.38
2nd question: M=.22 while C=1.97
Step-by-step explanation:
If a mirror costing x dollars is marked up 30%, then we have to find x such that 30%x+x is 98 dollars.
We are solving:
.3x+x=98
Combine like terms:
1.3x=98
Divide both sides by 1.3:
x=75.38
M=98-75.38=22.62
C=75.38
So M=22.62 while C=75.38.
If ream of paper cost x and is marked up 11%, then we have to find x such that 11%x+x is 2.19.
We are solving:
.11x+x=2.19
1.11x=2.19
x=1 97
M=2.19-1.97=.22
So M=.22 while C=1.97
Answer:
Step-by-step explanation:
So, formula to be used is:
Average area of cross section is = volume/distance between plates.
Volume = 4343/22 = 197.4 square feet.
slope is $0.10 <em>($1.00 per 10 tokens = $0.10)</em>
y-intercept is $60 <em>($60 is the annual fee)</em>
y = .10x + 60 <em>(y = mx + b)</em>
domain is x ≥ 0 <em>(you can't buy a negative number of token)</em>
range is y ≥ 60 <em>(input the domain (x ≥ 0) to find the range)</em>
Answer: the y-intercept of the function is $60