Answer:
d. a matter of establishing relationships.
Explanation:
Selling involves creating a relationship with the prospect.
The sales relationship has the short-term value you get from the customer.
There is also the long-term life-time value of the customer to be considered.
Sales based on referrals are the easiest to obtain and give best value.
Good relationships give rise to refrrals.
Answer:
$5 per unit.
Explanation:
At an activity level of 3,000 units, we have:
Variable cost per unit = Total variable cost / Units produced = $15,000 / 3,000 = $5
Since the variable cost per unit must be equal at both lowest and highest level of activities, theerefore, the variable cost per unit at 3,500 is also $5 per unit.
The answer is he had 177.35 more in credits then in debits
Answer:
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Explanation:
According to the given data we have the folloiwng:
reported sales during the year= $226,500
credit sales=$185,000
Libby has experienced bad debt losses of 7% of credit sales in prior periods
Therefore, in order to calculate the estimated amount of Bad Debt Expense for the year we would have to make the following calculation:
estimated amount of Bad Debt Expense=credit sales×bad debt losses percentage of credit sales in prior periods.
Hence, estimated amount of Bad Debt Expense= $185,000× 7%
estimated amount of Bad Debt Expense= $12,950
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Enter January in A1 hold mouse in bottom right hand corner of cell. Hold mouse button down and drag the mouse. Excel will populate the months of the year