Probability assigned:|
x 30 60 120 180
P(x) .10 .40 .40 .10
Answer:
Jane
Price of Groupon for a revenue of $300 is:
$3
Explanation:
a) Data and Calculations:
Expected Sales volume:
Number of Tubes x 30 60 120 180
Probability P(x) .10 .40 .40 .10
Expected values 3 24 48 18
Total = 93 tubes
Groupon price = $300/93 = $3.23
b) Jane's price for each Groupon will be the rent revenue per day divided by the expected number of tubes to rent daily. The expected number of tubes is derived by multiplying each expected number of tubes by its probability and then summing up the results.
Answer:
During the period was collected $1.150
Explanation:
To calculate the total amount collected must be considered the initial balance of the Accounts Receivable then add the goods sold on account and finally must be deducted the final balance of the Accounts Receivable, that difference is the total amount collected in the period by the company.
Please see details bellow:
$380 Initial account balance
$1400 goods sold
($1.150) Collected Amount
$630 ending balance
Answer:
Company's return on investment (ROI) = Net operating income / Average operating assets
Company's return on investment (ROI) = 380000/2000000
Company's return on investment (ROI) = 19%
Residual income = Net operating income - Return on investment*Average operating assets
Residual income = 380000 - 18%*2000000
Residual income = $20,000
ROI of new investment = Net operating income/Investment
ROI of new investment = 12950/70000
ROI of new investment = 18.50%
ROI of overall company if investment taken place = Total net operating income/ Total average operating assets
ROI of overall company if investment taken place = (380000+12950) / (2000000+70000)
ROI of overall company if investment taken place = 18.98%.
Answer:
The right solution is "600000".
Explanation:
The given values are:
Cost of office furniture,
= $100,000
Cost of the computer system,
= $500,000
- The changed MACRS enables a company to reduce the mortgage balance of such deteriorating properties over time.
- Throughout the very first years, MACRS permits quicker depreciation although subsequently slows down depriving. This seems to be fantastic for corporations from a tax point of view.
Now,
The cost recovery deduction will be:
= 
On substituting the values, we get
= 
= 