Answer:
Total cash= $193,000
Explanation:
Giving the following information:
Estimated sales ($):
January= $150,000
February= $180,000
March= $220,000
40% in cash from that same month of sales
50% in cash from the previous month's sales
10% in cash from the sales from two months ago
C<u>ash collection March:</u>
From March= 220,000*0.4= 88,000
From February= 180,000*0.5= 90,000
From January= 150,000*0.1= 15,000
Total cash= $193,000
Answer:
A.Labor cost; proximity to customers
Explanation:
The key country success factors would be responsible for the country success i.e. labor cost and for the factors related to region success is the customer proximity i.e to become important for business success
Therefore the correct answer is labor cost and the customer proximity
Hence all the other options are incorrect
Answer:
D. realistic job preview
Explanation:
Jorge appreciated that the hiring manager took the time to provide a realistic job preview
Answer:
(E). A person receives clear information about performance effectiveness from the work itself.
Explanation:
According to the Job characteristics model, an employee gets motivation from the job itself, and there are five characteristics that improve an employee's performance on the job. One of these characteristics is "feedback".
The model defines feedback as the <u>extent to which an employee receives information about how effective his or her job performance has been.</u>
Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09